Prej in potem

Oddelek za invalidno mladino in rehabilitacijo v Stari Gori deluje od leta 1952.

Že leta 2009, ko je bila Fundacija Vrabček upanja ustanovljena, je bil kompleks stavb (štirje paviljoni) zelo star in dotrajan in ni bil primeren ne za bivanje, ne izvajanje rehabilitacije in drugih dejavnosti oddelka.

Glavno težavo so predstavljala azbestna vlakna v zunanjem ovoju kritine paviljonov, kar je tudi ugotovila in potrdila delovna in zdravstvena inšpekcija.

Zdravljenje in rehabilitacija otrok z različnimi razvojnimi motnjami iz Primorske, kot iz vse Slovenije, je bilo tako zelo otežkočeno in niti ni ustrezalo današnjim standardom zdravstvene oskrbe.

Leta 2018 se je končno začela prva faza gradnje nove zgradbe. Ob tej priliki je fundacija

s podpisom dogovora prenesla na transakcijski račun bolnišnice 200.000 €. Dogovor je bolnico zavezal, da bo prejeta sredstva uporabila izključno za opremo novega oddelka v Stari Gori.

Spomladi leta 2020 so zaključili prvo fazo in z novo zgradbo pridobili sobe za 25 invalidnih otrok in mladih, med katerimi jih je 20 namenjeno tistim otrokom, ki so stalno nastanjeni in pet sob za tiste, ki prihajajo na eno ali dvotedenske obravnavo, drugače pa živijo pri starših.Aprila 2023 se je zaključila še druga faza gradnje. V prvem nadstropju je tako na voljo 25 postelj za rehabilitacijo odraslih po težkih poškodbah, operacijah ali možganski kapi.

Z novo gradnjo se je pridobilo še prostore za fizioterapijo in delovno terapijo, poleg tega pa se bo razvojna ambulanta, ki ostaja v stari stavbi, lahko širila.

Danes

Na Oddelku za invalidno mladino in rehabilitacijo Stara Gora zdravijo in rehabilitirajo otroke z motnjami gibanja ter drugimi kombiniranimi motnjami v razvoju. Večinoma gre za otroke s cerebralno paralizo ali drugimi okvarami osrednjega živčevja, hrbtenjače in perifernega živčevja, z nevromišičnimi boleznimi ali epilepsijo.

Del oddelka je namenjen najtežje prizadetim bolnikom, ki potrebujejo specialno zdravstveno nego ter intenzivno nevrofizioterapijo, del pa rehabilitaciji odraslih pacientov po težjih poškodbah, po kapi in z nevrološkimi obolenji.

V Razvojno ambulanto s centrom za zgodnjo obravnavo so napoteni otroci z rizičnimi dejavniki razvoja in otroci z opaženimi odstopi oz. motnjami v razvoju, otroci in mladostniki z razvojnimi težavami, ki so posledica zgodnje možganske okvare, nepravilnega razvoja, genetskih ali presnovnih motenj, avtizma, motnje aktivnosti in pozornosti. Otroke spremljajo od rojstva do dopolnjenega 18. leta starosti. Delo v Razvojni ambulanti je timsko in po pregledu pri razvojnem pediatru je otrok vključen v ustrezne terapevtske obravnave za razvijanje in spodbujanje veščin glede na njegove potrebe. Poleg zdravnika-razvojnega pediatra je v timu nevrofiziotrapevt, delovni terapevt, specialni in rehabilitacijski pedagog, logoped, psiholog, socialni delavec, srednja in diplomirana medicinska sestra. Starše priučimo pravilnega rokovanja z otrokom, svetujemo kako doma otroka spodbujati v igri in ga stimulirati k samostojnosti pri dnevnih aktivnosti v domačem okolju. Povezujemo se z vrtci, da otroku omogočimo ustrezne prilagoditve in dodatno strokovno pomoč ter po potrebi spremljevalca.

Cilj zgodnje obravnave je otroku zagotoviti čimbolj optimalni razvoj glede na njegove zmožnosti.